Според научните изследвания на територията на Национален парк Пирин са установени:
2091 видове и подвидове безгръбначни животни, от които 294 редки вида, 216 ендемита, 176 реликта и 15 вида, присъстващи в световни и европейски списъци на застрашените видове.
159 вида птици, съставляващи 40% от видовото разнообразие за територията на България. Три вида от тях са глациални реликти: пернатонога кукумявка, белогръб кълвач и трипръстния кълвач. Пет вида са балкански ендемити: белогръб кълвач, балканска чучучлига, алпийска завирушка, качулат синигер и скалната зидарка.
45 вида бозайници, които съставляват 45% от сухоземните бозайници в България, както и 12 вида прилепи.
Интерес представлява пещерната фауна. За нейния облик информация дават изследваните пещери в циркусите: Баюви дупки, Каменитица, Бански суходол и Разложки суходол. Земноводните са 8 вида, от които 3 вида са глациални реликти и 1 вид балкански ендемит.
Влечугите са представени от 11 вида. Години наред на територията на Национален парк Пирин се правят сериозни научни наблюдения на микроорганизмите, защото те са много важен фактор при изследването на промените в микро и макро климата на България. Тази дейност се осъществява от научен екип на Лесо-технически университет в София.
https://youtu.be/b_Dp_nazT5M Ето, че видеото от съботното ни изкачване на вр.Полежан е готово. Както ще видите от кадрите, уцелихме страхотно време, н...
Не пропускайте вкусните ястия на нашия готвач Менюто включва разнообразие от супи, прясна риба, салати, скара, крем карамел и десерти. Столовата отгов...